Історія бібліотеки

Дуже коротка історія бібліотеки

2021 року Херсонська ЦБС святкує своє 45-річчя. Саме до цієї дати був організований марафон відео про історію й сучасність херсонської мережі бібліотек.

Ось такий креативний відеоролик про 70 років бібліотечного життя філії №6 створили бібліотекарі разом з творчою та талановитою читачкою Тетяною Фиріною. Перегляньте, вам сподобається!




                          З минулого в майбутнє

  Бібліотека №6 була заснована у 1950 р. і вже понад півстоліття запрошує читачів прилучитися до інтелектуально-духовних надбань світової культури.
 На початок 50-х років ХХ ст. бібліотека №6 була однією з основних книгозбірень, що обслуговували читачів у Центрі м. Херсона, і знаходилася спочатку у приміщенні школи №28.
 

Про відкриття бібліотеки свідчить архівний протокол від 7 червня 1950 р., в якому зазначено, що «згідно з рішенням виконкому обласної Ради депутатів трудящих за №850 від 15 червня 1950 р., виконком міської Ради депутатів трудящих – постановив:
1.З 1 липня 1950 р. відкрити в м. Херсоні одну бібліотеку для дорослого населення і одну для дітей та юнацтва.
2.Зобов’язати Завідуючого міським відділом Народної освіти тов. Турчина і Директора школи №28 тов. Яковлєва до 25.06.1950 р. надати дві кімнати і комірну в підсобному приміщенні школи для розміщення бібліотеки…»
 Так почалася «путівка в життя» бібліотечного закладу №6, що впродовж багаторічної діяльності обслуговував численні покоління херсонців.
  Чимало знакових подій відбулося за період розвитку і становлення бібліотеки до її сучасного дня.
  Так, у 1970 р. бібліотеку №6 було переведено в нове, значно більше приміщення 5-поверхового будинку по вул. Московській 49. Це дозволило відкрити читальний зал та залучити більше читачів, поліпшити функціонування закладу.
    Наступного, 1971 р., було введено відкритий доступ до книжкового фонду, що також сприяло повнішому задоволенню читацьких запитів.
    Значні позитивні зміни у вдосконаленні бібліотечної роботи стали можливими внаслідок централізації міських бібліотек: в 1976 р. бібліотека ввійшла до складу Херсонської централізованої бібліотечної системи як бібліотека-філія №6. В цьому ж році наша бібліотека стала переможцем в міському огляді закладів культури з естетики.
   За підсумками роботи в 1977 р. бібліотеці було присвоєно почесне звання «Бібліотека відмінної роботи».
    У 1978 р. бібліотека-філія №6 здобула перемогу на обласному огляді-конкурсі з пропаганди краєзнавчої літератури, присвяченому 200 - річчю
м. Херсона.
  У 1979 р. на базі бібліотеки працювала школа передового досвіду з естетичного виховання, а також було узагальнено досвід роботи з військово-патріотичного виховання молоді; створено молодіжний клуб «Я і закон».
  У 1980 р., згідно з рішенням міжвідомчої ради з координації роботи бібліотек всіх систем і відомств, при міському відділі культури бібліотека-філія №6 стала опорною в Суворовському районі. В цьому ж році створено кафедру юнацтва.
   Протягом 1982-1986 рр. проведено велику роботу щодо переведення фондів та каталогів на нову ББК (бібліотечно-бібліографічну класифікацію).
  З 1989 по 1991 рік діяв молодіжний клуб «Калейдоскоп», а в 1992-1995рр.– клуб за інтересами «Вдохновение».
  З 1993 по 1996 рр. відбувалася реорганізація фондів та ДБА у зв’язку зі змінами та доповненнями в ББК.
   Протягом 1996-2000 рр. діяв клуб молодої леді.
   В 1999 р. бібліотека перемогла у загальносистемному  конкурсі в номінації «Книжкова виставка» (1-місце серед бібліотек для дорослих).
   У 2001р. було створено жіночий клуб «Вогник» (який працює і зараз).
  З 2003 р. розпочалася робота над реалізацією програми «Жіночий світ», яка діяла декілька років і допомагала жінкам-читачкам у різноманітних життєвих ситуаціях книгою та добрими порадами.
 Багато досягнень та успіхів у діяльності  нашої бібліотеки – участь у загальносистемних заходах – акціях, конкурсах, запровадження нових  бібліотечних послуг, активна співпраця з сусідніми навчальними закладами, організаціями тощо – утверджувала позитивний імідж нашої бібліотеки серед читачів міста, розширювала їх коло.
  У 2008 році з’явилася можливість користуватися службовим комп’ютером і підвищити якість ведення ділових матеріалів і т.ін.
  Капітальний ремонт книгозбірні у 2009 р. осучаснив не лише її приміщення, а й змінив стереотипи у відвідувачів бібліотеки, вивів заклад на новий рівень обслуговування відвідувачів.
  У 2010 р. взяли участь у конкурсі «Популяризація книги і читання за допомогою засобів візуальної культури», загальносистемній програмі «Бібліотечний візит», обласному семінарі-тренінгу «Діяльність бібліотек щодо просування читання як складової іміджу молодої людини» (ОЮБ) та інших заходах.
   У 2011 р. взяли участь у загальносистемній святковій акції «Віват, бібліотека!» та загальносистемному бібліотечному марафоні «Святкових днів калейдоскоп». Також участь у конкурсі мікрогрантів, оголошеному Херсонським Центром соціального партнерства в рамках проекту «Інформаційний простір Херсонщини – місток до громадянського суспільства» і отримання мікрогранту у сумі 1000 грн. значно розширили наші можливості щодо інформаційного забезпечення соціально незахищених верств населення (було придбано принтер).
    Крім того, на базі нашої бібліотеки було проведено підсумкове заняття школи молодого бібліотекаря на тему: «Авторський масовий захід: причина для творчої наснаги».
    У 2011 р. бібліотека взяла участь у конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг на основі безкоштовного доступу до Інтернету», і стала однією з учасниць, що виграли грант на отримання сучасних інформаційних технологій.    
  Уже в грудні 2012 р. в бібліотеці було відкрито Пункт вільного доступу до мережі Інтернет (безкоштовний) із зоною WI-FI. Такі кардинальні інновації у бібліотечній справі, започатковані програмою модернізації українських бібліотек на основі сучасних інформаційних технологій – «Бібліоміст» - якісно вплинули на діяльність міських бібліотек.
 Завдяки впровадженню нових інформаційних послуг наша бібліотека стала дійсно сучасним громадським інформаційним центром у Суворовському районі. Активне використання сучасних інформаційних технологій під час проведення культурно-просвітницьких заходів, створення слайд-презентації, буктрейлера, відеороликів, рекламної друкованої продукції значно підвищило  ефективність обслуговування користувачів.
  Протягом 2012 р. працювали над реалізацією бібліотечної програми «Від серця до серця», яка інформувала читачів з соціально-психологічних питань, допомагала у самореалізації особистості.
 Також у 2012 р. на базі нашої бібліотеки було проведено практичний майстер-клас для працівників бібліотек-філій Херсонської ЦБС на тему: «Індивідуальна робота на користь користувача».
 У 2013 р. бібліотека почала працювати за проектом «Сучасна бібліотека: розуміння, допомога, розвиток», який представляли на форумі інноваційних ідей міських бібліотек.  Організували школу комп’ютерної грамотності.
  Наша читачка Яна Антоненко посіла почесне 3 місце в номінації «Проза» на I міському молодіжному конкурсі літературної творчості ім. М. Братана.
   Створили віртуальний соціальний путівник «Це вас хвилює…», веб-компас «На консультацію з владою», віртуальну виставку-консультацію «Жіноча доля вибрала мене».
    Взяли участь у загальносистемному квесті читача «Forward – бібліотека!»
   У 2014 р. було створено власний блог «Бібліотечний дім». Тепер діяльність нашої бібліотеки систематично висвітлюється у мережі Інтернет.
 Протягом 2014 р. запроваджували нові соціальні послуги: навчання користувачів пошуку нормативно-правових документів у базах даних державних і місцевих органів влади; оплата комунальних послуг через Інтернет; замовлення квитків онлайн; навчання користувачів пошуку інформації щодо ЗНО.
  Взяли участь у створенні загальносистемної «Історії успіху», де представили користувачку Яну Тєміргоєвську; а також у конкурсі Wikiday та загальносистемній інтерактивній виставці «Залізом і кров’ю та силою духа. Генеза і ріст української визвольної ідеї».
    У  2015 р. бібліотека відсвяткувала ювілей «Бібліотеці – 65!»
   У цьому ж році в нашій бібліотеці відкрилася територія творчості «Радість натхнення – для всіх!»
  Тепер тут систематично збираються користувачі, які мають творчі захоплення, щоб поспілкуватися, презентувати свої роботи, та освоїти нові види рукоділля на майстер-класах. Обдаровані відвідувачі бібліотеки отримали добру можливість познайомитися із зацікавленими однодумцями, обмінятися враженнями та продемонструвати свої вироби, і навіть стати «героями» телепередач.
     Так, на місцевому телебаченні «Скіфія» (10 січня і 21 листопада) у передачі «Україна: час місцевий» транслювалися сюжети про двох наших обдарованих читачок: Лілію Волкову та Яну Тєміргоєвську.
   Користувачка бібліотеки Дідушок Ю., творчість якої представлена в «Демотеці» ЦБ, взяла участь у передачі «Молодіжний квартал» на телеканалі «Скіфія» (9 грудня).
    На базі нашої бібліотеки було проведено засідання клубу бібліотечного лідера «Бібліо-Super-Star» за темою «Віртуальна виставка».
       Брали участь у загальносистемних віртуальному флеш-мобі «З любов’ю до України», віртуальному «Цитатному флеш-мобі», присвяченому 85-річниці з дня народження української поетеси Ліни Костенко, у створенні віртуальної картографії «Променистими шляхами Таврії» і фотоконкурсі «Дорога та книга – це рух уперед».        
     З метою cтворення сприятливих умов для виявлення творчих уподобань і здібностей користувачів бібліотеки, розкриття їх творчого потенціалу, залучення до участі у культурно-просвітницькій діяльності, пропагування літератури з культури і мистецтва у 2016 року бібліотека вже цілеспрямовано запровадила проект «Бібліотворчість: захоплюйся і твори!»
  В рамках проекту ефективно працює Майстерня умілих рук, створено віртуальний банк ідей «Секрети майстерності» та розроблено буклети із серії «Творча особистість».
  Особливою подією стало також святкування 15-річчя клубу «Вогник» (ювілейне клуб-кафе «Тепло сердець зігріє друзів»).
     Яскравим і ефективним явищем бібліотечного життя ЦБС є щорічна участь (з 2012 р.) бібліотек-філій у Форумах інноваційних бібліотечних ідей (ярмарку презентацій успіхів бібліотек).
    Ось такий стислий перелік найважливіших щаблів «життєдіяльності» нашої бібліотеки, яка в усі часи працювала творчо, активно, успішно, відкриваючи нові обрії інформаційно-культурного простору для допитливих мешканців Херсона.
       Історія продовжується…
 
 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар