Йде другий рік війни... Другий рік російської агресії на нашій українській землі... Другий рік щоденних болючих втрат: життя людей, українських міст і сіл, домівок, роботи, здоров'я…
Вже пройшло 584 дні, як бібліотека повноцінно не працює. Запам'ятаймо її ось такою (фото): гостинною, святковою, повною радісних, позитивних творчих людей - друзів та користувачів бібліотеки.
Наша бібліотека, в числі інших книгозбірень міста, переживає найтяжчі часи. Війна. Окупація. Було складно, але ми майже 5 місяців (!!!) обслуговували користувачів. Надалі це стало неможливим.
Окупанти, заглядаючи у вікна, цікавилися закладом (хоча вивіски не було). Зрозуміло, що їм треба було приміщення. Наші мужні читачі-патріоти (сусіди бібліотеки) дуже переконливо "відбивалися" від непроханих "гостей", рятуючи бібліотеку. І їм це вдалося! Вищі сили розпорядилися так, що окупанти більше не прийшли.
Під час окупації і бібліотекарі, і користувачі - всі люди були шоковані та приголомшені. Але не здавалися! Більше того, читачка бібліотеки, учасниця жіночого клубу "Вогник" Ольга Маляренко потролила окупантів, які заради картинки роздавали гумдопомогу у Херсоні, продемонструвавши свою зневагу до окупантів.
"Херсонцям не потрібні подачки від окупантів", – йдеться у підписі до ролика. На кадрах видно, як кілька окупантів у тактичному одязі, касках та балаклавах розносять білі пакети із продуктами, пропонуючи їх людям. У відповідь на таку пропозицію авторка відео відповіла загарбникові, мовляв, вона візьме лише червону ікру.
"Ні. Якщо червона ікра є, то я візьму. А на інше не погоджуюсь, тільки червона ікра", - заявила жінка і розгубленому окупанту не залишилося нічого, як пройти повз.
Ось вона - наша героїня! На світлині Ольга Маляренко на презентації книги "Окупація" Альони Мовчан у Миколаєві 20 вересня 2023 року.
256 днів в окупації... 256 днів жаху та лякаючої невідомості... Весь цей час бібліотекарка Ангеліна Вєтрова писала щоденник, хоча це й було дуже небезпечно. Окупанти робили обшуки, зупиняли людей на вулиці, перевіряли телефони. За будь що, що їм би не сподобалось, могли забрати «на подвал». Тому Ангеліна робила записи, відправляла сину у телеграм та зразу ж видаляла.
Вже після деокупації Євген Вєтров додав ілюстрації створені за допомогою нейромережі Midjourney, «скормлюючи» їй тексти зі щоденника і вийшов крутий проект «Щоденник окупації».
Після звільнення Херсона від російської окупації 11 листопада 2022 року, почалися масовані обстріли. Постраждало багато будівель навкруги.
У будинку, де знаходиться наша філія №6, не залишилося вцілілих вікон, окрім бібліотечних. І сама бібліотека вистояла, цілесенька і неушкоджена чекає своїх бібліотекарів та читачів. Таке наше велике, спільне з користувачами бажання зберегти наш бібліотечний дім.
І яке це диво, що навіть під час війни, під обстрілами фонд бібліотеки поповнюється! Бібліотекарі та читачі філії №6 героїчного та незламного міста Херсона безмежно вдячні за нові книги українською мовою, які зібрав та переслав нам Олександр Сапронов, викладач зі Львова. Це справжній скарб!
Також поповнився і краєзнавчий фонд збірками поезій херсонського поета Михайла Олійника, вірші якого дуже близькі херсонцям, особливо тим, хто пережив окупацію, і продовжує жити під щоденними обстрілами. А також романом-хронікою Альони Мовчан "Окупація".
Бібліотекарі познайомили користувачів з сильними духом херсонцями, провели з ними зустрічі-онлайн: Сильнідухом. Ірина Саліхова, Тендітні та мужні Аліса Фогель, дівчина-кіборг Наталія Кактус.
Підтримуючи читацьку культуру користувачів, бібліотекарі познайомили їх з творчістю молодих херсонських поетів Вікторії Концевої та Михайла Олійника, читали їхні вірші, написані війною, навчили пошуку цих віршів у мережі.
Стимулюючи читання серед різних вікових груп, знайомлячи з достовірною інформацією, з надійними джерелами під час інформаційної війни, бібліотекарі урізноманітнюють форми роботи. Так з'явилися нові рубрики у бібліотечному блозі та на сторінці бібліотеки у фейсбук: "День в Історії", "Знай наших", "Аудіокнига. Новий формат читання". Організували і провели короткий курс з мовної терапії "АНТИСУРЖИК".
Бібліотекарі також рекомендували користувачам книги для душі, для розвитку та класику в рамках загальносистемного челенджу "Книготерапія в умовах війни", розповідали та анонсували презентацію роману-хроніки "Окупація" Альони Мовчан.
Через онлайн-цитатник знайомлять з творчістю українських та зарубіжних письменників.
Сьогодні бібліотекарі та читачі, хто чим може допомагає ЗСУ та людям, які потребують допомоги. Так бібліотекарка Лариса Мороз працює у херсонській волонтерській групі, де плетуть сітки. Лариса ще й вдома вечорами зшиває маленькі стрічки для плетіння сіток та робить заготовки для плетіння кікімор.
Користувачі бібліотеки Меланія Джураєва та Алла Курган, переїхавши після деокупації до Одеси, також допомагають. Вони вдома ріжуть із тканини смужки для плетіння сіток.
Оля Маляренко, переїхавши у Миколаїв, у своєму Тік-Ток каналі організувала збір коштів на допомогу мешканцям лівого берега на прохання друзів, які там проживають. Було зібрано понад 10 тис. гривень. Друзі переводили кошти у готівку, купляли товари першої необхідності для сімей з дітьми.
Все, що сьогодні роблять бібліотекарі, вся інформаційно-просвітницька робота допомагає українському суспільству підтримувати свою культурну ідентичність, отримувати достовірну та актуальну інформацію в умовах військового конфлікту.
Немає коментарів:
Дописати коментар